Hurma Sirkesinin İnanılmaz Faydaları

Bilinen en eski sirke olmasına rağmen hurma sirkesini ya da faydalarını çok fazla insan duymamıştır. Neden dersiniz? Eğer hurma sirkesi doğum sancılarını hafifletiyor, adet sorunları olanlara yardımcı oluyor ve kalp sağlığını artırıyor ise kesinlikle bahsedilmesi gereken bir şey olmalı. Detaylara geçmeden önce hurmanın kullanımı ile ilgili genel bilgiler verelim.

Hurmanın Kullanımı

Sirke, her evde olması gereken en önemli ve çok yönlü ürünlerden biridir. Yemeklerde kullanabilir, ilaç olarak kullanılabilir, koruyucu olarak ya da temizlik maddesi olarak kullanılabilir. Bu kadar farklı kullanım imkanına rağmen gıdada kullanımı en yaygın olanıdır. En yaygın ve popüler sirke türleri balzamik, elma, malt, beyaz damıtılmış pirinç, pirinç şarabı sirkesi ve özel sirkedir.

Özel Sirkeler

Özel sirkeler bazı ülkelerde yeni olabilir ancak üretildiği ülkelerde yıllardır kullanılmaktadır. Özel sirke örnekleri, Orta Doğu'da çok popüler olan nar, Trabzon hurması ve hurma sirkesidir. Diğer örnekler Endonezya, Filipinler ve Hindistan'da yaygın olan hindistan cevizi sirkesi ve şeker kamışı sirkesidir. Nar sirkesinin aksine, hurma sirkesi, kendi pazarı dışında pek popüler değildir. Hurma sirkesi preslenmiş ve işlenmiş hurma şurubundan yapılır. Genellikle hurma ağacı yapraklarının özsuyu da kullanılır. Bu durumda daha düşük seviyede etanol oluşur. Ancak bu durum sirkeyi tıbbi kullanım için daha az etkili yapar.

Hurmanın Faydaları

Hurma meyvesinin sağlığa yararları üzerine yazılmış bir çok makale olmasına rağmen hurma sirkesi hakkında pek fazla makale yoktur. Öyleyse hurma sirkesinin inanılmaz faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Hurma Sirkesinin Sağlığa Faydaları

Öncelikle bilelim ki hurma sirkesi yeni değildir. Babilon'dan (5.000 yıl önce) beri yiyecek ve ilaç olarak kullanılmaktadır. Yeni Zelanda, Otago Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, hurma sirkesinin şarap sirkesi ile hemen hemen aynı fakat elma ve beyaz şarap sirkesinden daha yüksek antioksidan değerine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden de tıbbi anlamda çok değerlidir.


Hurma sirkesinin sağlığa faydalarından bazıları şunlardır:

Kilo kaybı: Hurma sirkesi içmek, iştahınızı bastırmaya ve açlığın azalmasına yardımcı olacaktır. Yemekten önce alınırsa, genellikle yemeğinizi yedikten sonra oluşan kan şekeri yükselmelerini azaltır. Bu, hurma sirkesindeki asetik asidin, nişastanın parçalanarak sindirilmesi ve kana karışmasından sorumlu enzimi bloke etmesi nedeniyle olur.

Kanserin önlenmesi: Kayısı tohumlarının iyileştirici gücüne benzer şekilde, sahip olduğu bir çok antioksidan özellikten dolayı hurma sirkesinin düzenli alımı karın kanserini önlemeye yardımcı olacaktır.

Kalbin Güçlenmesi: Hurma sirkesi zayıf bir kalp için mükemmel bir ilaçtır. Antioksidan klorojenik asit, LDL kolesterol partiküllerinin oksitlenmesinin önlenmesine yardımcı olarak zayıf kalbi korur.

Doğumu kolaylaştırması: Hurma sirkesini düzenli olarak içerseniz doğum sancılarınızı hafifletebilir. Uterusu güçlendiren, emziren anneler için süt üretimine yardımcı olan ve ayrıca doğumdan sonra kan kaybını önleyen hormonlar içerdiği bilinmektedir. Ayrıca hastalık sonrası iyileştirme döneminde güçlenmeye yardımcı olur. Bu iddiaları ispatlayacak bilimsel çalışmalar olmamasına rağmen, geleneksel tıp ve eski zamanlardan beri düzenli kullanımı, hurma sirkesinin bu hastalıkların tedavisindeki popülerliği için yeterli güvenilirlik sağlamaktadır.

Adet bozuklukları: Hurma sirkesi, pıhtılaşmayı düzenler ve adet süresini ve kan kaybını azaltır. Yüksek potasyum ve kalsiyum seviyeleri rahim kaslarını gevşeterek krampları azaltır. Bu nedenle, adet bozukluklarına yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Sistemin düzenli temizliği vücuttaki toksinleri temizleyecek ve bu da bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda mide iltihabında da yardımcı olur ve kabızlığı giderir. Yüksek demir ve potasyum, kansızlığa iyi gelir.

Yorgunluk: Hurma sirkesi, yorgunluktan sorumlu olan pirorasemik ve laktik asitleri yakar ve tüketir. Bu nedenle, hurma sirkesi tüketmek halsizliği ortadan kaldırabilir.

Öksürüğü hafifletir: Boğaz ağrısını hafifletmeye, sürekli öksürüğü gidermeye ve balgam çıkarmaya yardımcı olur.

Baş ağrısını hafifletir: Hurma sirkesindeki yüksek potasyum seviyesi baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

Yanıkları ve cilt iltihabını iyileştirir: Orta Doğuda geleneksel tıpta yanıklara ve cilt iltihabına hurma sirkesi uygulanır. Bilimsel çalışmalar, hurma sirkesinin yanık iltihaplarını hafifletmeye yardımcı olan asetik asit içerdiğini gösteriyor. Asetik asit ayrıca antiseptik ve büzücü özelliklere sahiptir, bu nedenle yanıkların enfekte olmasını önler.


Hurma Sirkesi Nasıl Kullanılmalıdır

Hurma sirkesi zengin, meyvemsi bir tada sahiptir. İyi bir balzamik kadar tatlı değildir ve bir malt sirkesi ve balzamik karışımı gibi tadı vardır. Hurma sirkesinden faydalanmak için belirtilen şekillerde kullanılabilir:

İçecek Olarak: Sabah ilk iş ve/veya gece yatmadan evvel tercihen bir bardak su ile karıştırıp 1-2 çorba kaşığı hurma sirkesi için. Tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz.

Salata sosu olarak: Balzamik sirke gibi gibi kullanın.

Pişirmede: Normalde pişirirken kullanacağınız diğer sirkeyi hurma sirkesiyle değiştirin.

Turşu Yapımında: Aynı şekilde, turşu yapımında normal sirkenizi hurma sirkesiyle değiştirin.

Ekmeği bandırmak için: Hurma sirkesini zeytinyağı ile karıştırın ve ekmeğe banarak yiyin.

Hurma Sirkesine Bir Şans Verin

Hurma sirkesinin sağlığa faydası ve zengin meyveli aroması, denemeniz için iyi nedenlerdir. Bir içecek olarak veya balzamik bir sirke gibi kullanabilirsiniz.

Yasal Uyarı

Hurma sirkesinin sağlığa faydaları tam olarak belgelenmemiş olabilir. Burada sağlanan bilgiler profesyonel tıbbi tavsiye ve tedavinin yerine kullanılmamalıdır. Herhangi bir tıbbi sorun geçmişiniz varsa veya herhangi bir alternatif çözüm almadan önce lütfen sağlık uzmanınıza danışın.

Kaynaklara Ulaşmak ve Daha Fazla Bilgi İçin

- Antiglycemic properties of vinegar

- NCBI Vinegar supplementation lowers glucose

- NCBI Otago University - Production of Date Vinegar