Kabak Çekirdeği Yağının İnanılmaz 9 Faydası

Kabak Çekirdeği Yağı kalp sağlığı, cilt bakımı, dolaşım sistemi, kemikleri güçlendirme, depresyonu azaltma gibi sağlığımız üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır.

Ayrıca saç büyümesini hızlandırma, hormonları dengeleme ve bir çok kanser tipinin ortaya çıkmasını engelleme gibi etkileri de vardır.

Kabak Çekirdeği Yağı Nedir?

Kabak bitkisinin çekirdeklerinden elde edilen kabak çekirdeği yağı Avrupa’da geleneksel olarak 300 yıldan beri üretilmektedir. Yağ çekirdeklerin preslenmesi ile elde edilir ve hem yemek yapımında hem de sağlık uygulamalarında kullanılır.

Yağın yoğunluğuna göre ya koyu yeşil ya da koyu kırmızı renklidir. Renk kahverengiye dönmeye başladığı zaman tadı acılaşır.

Yemek yapımında salatalarda, tatlılarda ve hatta çorbalarda kullanılır ve yemeğe değişik bir lezzet katar. Ancak düşük yanma ısısı nedeniyle pişirme amaçlı kullanılmaz. Isıtma işlemi oleik, linoleik, palmitik, stearik, linolenik ve diğer yağ asitleri de dahil olmak üzere bu yağda bol miktarda bulunan poly ve mono doymamış yağları nötralize edeceği için sağlık üzerinde yapacağı olumlu etkiyi ortadan kaldırır.

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları

Kabak çekirdeği yağı kullanımı zayıf kan dolaşımı, kaygı, stres, depresyon, saç dökülmesi, inflamatuar durumlar, hormonal dengesizlik, büyümüş prostat, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, çeşitli cilt sorunları ve osteoropozu yaşayan insanlarda faydalı olabilir.

Saç Bakımı

Saçlarınızın dökülmesi kesinlikle bir yaşlanma belirtisidir ancak araştırmalar göstermiştir ki genç yaşta saçları dökülen insanlarda kabak çekirdeği yağının düzenli kullanımı saç büyümesini gözle görülür şekilde desteklemektedir.

Kalp Sağlığına Olumlu Etkileri

Kabak çekirdeği yağı tüm besinlerden daha yüksek oranda poly doymamış yağ içerir. Her ne kadar yağlar sağlıksız terimiyle beraber anılsa da gerçekte vücudumuz çalışmak için belli bir miktarda iyi yağa ihtiyaç duyar. Kabak çekirdeğinde bulunan oleik ve linoleik asitler tansiyonu düşürmeye ve kolesterol seviyelerini dengelemeye yardım ederek ateroskleroz, kalp krizi, çarpıntı ve diğer kalp rahatsızlıklarına karşı bizleri koruyabilir.


Kanser Oluşumunu Engelleyebilir

Erkekler yaşlandıkça büyüyen prostat, işemeyi acılı ve zor hale getirirken prostat kanseri ihtimalini artırır. Neyse ki kabak çekirdeği yağı üzerine yapılan araştırmalar yağın işemeyi kolaylaştırıp prostattaki iltihabı azaltarak erkekleri bu ölümcül kanser tipinden koruduğunu göstermiştir.

Gene yapılan bir araştırmaya göre kabak çekirdeği yağının kolon kanseri riskini azaltmada çok faydalı olduğu sonucuna varılmıştır.

Kabak çekirdeği yağında bulunan lignan ve avonlar hormon bağımlı tümörlere olumlu etki yaparlar. Araştırmalar bu yüzden kabak çekirdeği ve yağının göğüs kanserini engellemede ve tedavisinde önemli bir rol oynayabileceğini belirtmektedir.

İltihabı Azaltır

Sağlıklı yağ asitlerinin fazla oluşu kabak çekirdeği yağının eklemleri kayganlaştırmasına yardımcı olur ve artrite bağlı acı ve rahatsızlıkları azaltır.

Cilt Bakımı

Kabak çekirdeği yağında bulunan yağ asitleri antioksidan özellikleri artırır. Harici yapılan uygulamalarda deri iltihabını azalttığı, yeni hücre büyümesini desteklediği, cilt hücrelerini oksidatif etkilere ve enfeksiyonlara karşı koruduğu, yaşa bağlı kusur ve kırışıklıkların oluşumunu azalttığı bilinmektedir.

Kabak çekirdeği yağı cilt görünümü ve doku üzerinde güçlü etkiler yapan E vitamini açısından da çok zengin bir kaynaktır.

Dolaşımı Hızlandırır

Kabak çekirdeği yağının kan pıhtılaşmasını engelleme özelliği kandaki yavaşlığı gidererek, kan pıhtı riskini azaltarak ve organlara daha iyi çalışmaları için oksijen ulaşımını artırarak kan dolaşımı destekler.

Anksiyete ve Depresyonu Hafifletir

Tecrübeler göstermiştir ki kabak çekirdeği yağının düzenli kullanımı depresyonu azaltabilir, vücuttaki stres hormon seviyelerini azaltarak ruh halinizi dengeleyebilir. Kabak çekirdeği yağını düşük miktarlarda içerek veya şakak, boyun ve göğüs bölgelerine uygulayarak bu faydaları yaşayabilirsiniz.

Hormonları Dengeler

Adet gören ya da menapoz evresinden geçen kadınların kabak çekirdeği yağı kullanmasının ilgili semptomları azalttığı düşünülmektedir. İçerdiği phytoestrogen ve phytosteroller sayesinde şiddetli adet sancılarını azaltmada ve ateşlenme etkilerini düşürmede yardımcı olmaktadır.

Kemikleri Güçlendirir

Yaşlandığımız zaman osteoporozu engellemek ve kemik mineral yoğunluğunu iyi seviyede tutmak için gerekli olan vitamin ve minerallere ek olarak kabak çekirdeği yağında ciddi miktarda bulunan Omega-6 yağ asitleri kemik sağlığını da destekler.

Kabak Çekirdeği Yağının Yan Etkileri

Kabak çekirdeği yağının yan etkileri, çok nadir olsa da gastrointestinal sıkıntılar, cilt iltihabı ve kalp problemleri şeklinde görülebilir. Uygun miktarlarda kullanımı herhangi bir soruna yol açmaz.

Dahili kullanım için günde 2 yemek kaşığı miktarı içilmesi önerilir. Bir çok insan için 1 yemek kaşığı miktar yeterlidir.

Ciltte Tahriş: Kabak çekirdeği yağı vücud üzerinde önemli etkiler oluşturabilen ve nadiren ciltte tahriş, kızarıklık veya şişmeye sebep olabilecek kadar çok kuvvetli bir maddedir. Hassas cilde sahip insanlarda az miktarda yağı cilde sürüp bir iki saat bekleyerek herhangi bir reaksiyon olup olmadığı gözlemlenmelidir.

Alerjiler: Her hangi bir bitki ya da baharattan elde edilen yağlara karşı olabileceği gibi kabağa olan alerji de deri iltihabı, şişmiş dudaklar ve kusmadan tutun daha ciddi mide sorunlarına sebep olabileceği için bu yağdan uzak durmanız için yeterli bir sebeptir.

Tansiyon: Kabak çekirdeği yağında bulunan antioksidanlar ve poly doymamış yağlar kalp rahatsızlığı endişesi yaşayan insanlarda tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir. Ancak hali hazırda yüksek tansiyon tedavisi görüyorsanız, kabak çekirdeği yağı tüketimi tehlikeli seviyede düşük tansiyona sebep olabilir.

Kalite Sorunları: Kabak çekirdeği yağı, kalitesini azaltan sıcaklık ve güneş ışınlarına karşı oldukça duyarlıdır. Normal raf ömrü yaklaşık 1 yıldır. Sonrasında mide ve bağırsak rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir.

Referanslar: